Martin doma zdolal "dvadsiatku", Barani prestrieľali Skalicu

SITA TA3
20.11.2014 20:13

Štvrtkovú dvanásťgólovú extraligovú prestrelku zvládli lepšie hokejisti Banskej Bystrice, ktorí pred vlastnými fanúšikmi zdolali Skalicu 8:4. Hokejisti Martina vo štvrtok zvíťazili v treťom súboji z ostatných štyroch v Tipsport extralige, keď na domácom ľade zdolali 3:0 tím HK Orange 20.

HC '05 Banská Bystrica - HK 36 Hant Skalica 8:4 (3:0, 2:2, 3:2)
Góly: 6. Kytnár (Biro), 8. Kadura (Kafka), 18. Kafka (Cohen, Handlovský), 34. Zigo (Róth, Bendík), 36. Kafka (Kytnár, Handlovský), 47. M. Hudec (Preisinger, P. White), 53. P. White (Preisinger, M. Hudec), 59. Róth (Bendík) - 34. Stloukal (Vaškovič, Komínek), 37. Komínek (Stloukal, Vaškovič), 56. Komínek (J. Jurík. Gründling), 57. Drtina (R. Školiak, Klímek)
Vylúčení: 3:7 na 2 min, navyše: Lamper - Pavešic (obaja 5+DKZ za údery), presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Orolin - Bogdaň, Jobbágy, 1366 divákov

Banská Bystrica: Košarišťan - Jaborník, Bambúch, Nicastro, Rosandič, Cohen, Cunik, Gachulinec, Biro - L. Hudáček, P. White, M. Hudec - Kafka, Preisinger, Handlovský - Lamper, Kytnár, Kadura - Bendík, Zigo, Róth
Skalica: M. Lipovský - I. Jankovič, Gründling, Drtina, P. Horváth, Nechala, Krejčiřík, Pavešic - Vaškovič, Stloukal, Komínek - Méry, R. Školiak, Chylo - J. Jurík, Štumpf, Klímek - Bene, Lantoš, Kraus - J. Šimíček

Skaličania túžili potvrdiť senzačné víťazstvo z predchádzajúceho kola doma s Košicami, no veľmi rýchlo museli túžbu korigovať. Prvú tretinu prehrali o tri góly, v obrane toho veľa neukázali a ich súper si často robil v útočnej tretine čo chcel. Skóre otvoril v 6. min Kytnár, v 8. pridal ďalší gól Kadura a aj tretia presná trefa Kafku v 18. mala podobné parametre, predchádzala jej vždy strela a následná dorážka, alebo teč. Z jasnej prevahy vyťažili 'barani' aj ďalšie šance, navyše nezužitkovali presilovku o dvoch hráčov trvajúcu 44 sekúnd.

Hostia po prestávke precitli, ich najväčšiu šancu v 30. min ešte Stloukal po spoľahlivom zákroku Košarišťana v bránke nepremenil, no v 34. min už zblízka vykresal akú takú nádej na zvrat. Po 17 sekundách však elán Skaličanov opäť ochladol po gólovej odpovedi dravého Ziga a aj keď v 37. min Komínek znížil na rozdiel troch gólov, zápas vcelku pokojne plynul do jednoznačného konca. Za domácich nastúpila už nová posila, americký obranca Cohen a hneď upútal svojou robustnou postavou.

V tretej tretine mohol vývin narušiť ešte rýchy skalický, no ten neprichádzal, navyše Hudec v 47. min svojím typickým spôsobom stojac pri ľavej žŕdke skóre v presilovke prikrášlil. Zápas okorenila ešte klasická bitka so zhodenými rukavicami Lampera a Pavešica v 51. min a spečatenie víťazstva v ďalšej presilovke do prázdnej bránky v podaní Whitea, v 53. min ešte nepremenil trestné strieľanie domáci Kadura. Skaličania sa v závere nadýchli, využili poľavenie domácich, prehru zmiernili po góloch Komínka a Drtinu v priebehu necelej minúty, konečné slovo mal však v gólovej prestrelke v 59. min Róth.

MHC Mountfield Martin - HK Orange 20 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Góly: 14. Pokrivčák (Illo, L. Říha), 36. T. Klíma (Jokeľ), 60. Fujerík (T. Varga, Illo)
Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše: Dírer 10 min za napadnutie hlavy a krku, Illo (obaja Martin) 10 min za údery, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jura - Gavalier, Holienka

Martin: J. Čech - I. Ďatelinka, Matejka, Brcko, Lojek, Michal Dvořák, Smrek, Tupý, Kolba - T. Varga, Fujerík, Markovič - L. Klíma, T. Klíma, O. Jokeľ - L. Říha, Pokrivčák, Illo - Važan, Dírer, Šugár
Orange 20: Godla - Pavúk, Bačik, F. Fekiač, Jendroľ, Mendrej, J. Varga, T. Gula - S. Petráš, Kabáč, Skalický - M. Sukeľ, Horvát, Koyš - Briestenský, D. Rehák, Hrušík - P. Galis, Giľák, Tábi

V komornej atmosfére sa v úvodnej tretine hralo len v tréningovom tempe. Domáci mali prevahu, v koncovke im však chýbala finálna prihrávka a presnejšie zakončenie a tak na Godlu smerovali len strely z väčších vzdialeností. Mladý brankár si poradil aj s pokusmi Vargu a Illa pri martinskej presilovke v polovici prvej časti. Domáci ho prekonali až v 14. minúte, keď sa presadil Pokrivčák a svojím prvým gólom v sezóne otvoril skóre zápasu. "Dvadsiatka" sa osmelila v útoku až pri presilovke, Čecha preverili Bačik, Fekiač a Koyš.

Aj na začiatku druhého dejstva boli mladíci pri streleckej chuti, ale Čech bol pozorný. Potom si zachytal aj Godla pri pokusoch Illa, Smreka a Tupého. V 29. minúte vychytal Čech Skalického a Petráša. Domáci, bez piatich chýbajúcich útočníkov, sa viditeľne trápili. Po Vargovej šanci z 34. minúty bol Martin predsa len úspešný, keď sa v 36. zblízka presadil T. Klíma.

V tretej tretine najprv zahrozili Varga a Pokrivčák na domácej strane a potom Petráš, Fekiač a Koyš na opačnej. Obaja brankári však boli oporami svojich tímov. Tretí gól domácich pridal 28 sekúnd pred klaksónom Fujerík po spolupráci s Vargom. Martinskí hokejisti sa nakoniec v slabom stretnutí tešili z víťazstva a brankára Čech vychytal prvú nulu v tomto ročníku.