Slováci ukončili kvalifikáciu ME v basketbale bez jediného víťazstva

27.8.2014 20:53

Šesť zápasov, šesť prehier. Taká je konečná bilancia slovenských basketbalistov v kvalifikácii o postup na ME (Eurobasket 2015). Zverenci trénera Milana Černického vo svojom záverečnom vystúpení prehrali v stredu vo švédskom Borase s domácim výberom 77:83.

S bilanciou 0-6 obsadili v tabuľke kvalifikačnej F-skupiny štvrtú priečku. Jej víťazom sa stalo Lotyšsko a postúpilo na záverečný turnaj Eurobasket 2015.

F-skupina:
Švédsko - Slovensko 83:77 (39:40)
štvrtiny: 22:16, 17:24, 20:15, 24:22
Najviac bodov: T. Massamba 21, Gaddefors 16, Kjellbom 13 - Sedmák 20, Žiak 13, Dorazil 11

Slováci nastúpili v Borase na svoju kvalifikačnú derniéru s vedomím, že víťazstvo o štyri a viac bodov by im zabezpečilo tretie miesto v tabuľke. Severskému súperovi mali čo oplácať, keď Švédi pred 10 dňami v Pezinku triumfovali v dramatickom závere tesným trojbodovým rozdielom. Približne rovnakú kvalitu oboch tímov naznačil už vyrovnaný prvý polčas. Černického zverenci sa ujali v úvode vedenia 6:5, keď všetky ich body zaznamenal najlepší hráč Slovákov v dovtedajšom priebehu kvalifikácie Sedmák. Domáci potom spresnili hru, zabrali v obrane a zásluhou série 13:5 otočili na 18:11. Prvá štvrtina sa skončila výsledkom 22:16.

Za stavu 27:20 prišli chvíle Slovákov, k výborne hrajúcemu Sedmákovi sa pridali aj ostatní hráči a po trojke Kuffu hostia vyrovnali na 31:31. Bojovný výkon na oboch stranách pokračoval aj naďalej, ani jedno z mužstiev sa následne nedostalo do výraznejšieho trháku. Skóre prvého polčasu uzavrel košom zároveň s prestávkovým klaksónom Miloševič, Slováci viedli po dvoch štvrtinách 40:39. Svojho súpera za úvodných 20 minút preskákali na doskokoch v pomere 19:14, z poľa sa prezentovali solídnou 65-percentnou úspešnosťou streľby, keď z hry premenili 11 zo 17 pokusov.

Po zmene strán a ďalšom koši Sedmáka svietil na ukazovateli skóre stav 39:42. Potom Slováci zbytočne znervózneli, po niekoľkých chybách v obrane dovolili súperovi zaznamenať 10 bodov za sebou a v 24. minúte prehrávali 42:49. V závere tretieho dejstva sa im však podarilo znížiť manko na prijateľný rozdiel štyroch bodov (59:55). V 34. min hostia prehrávali 64:71, ale opäť ich strelecky potiahol Sedmák a jeho dvoch košoch Černického zverenci prehrávali už len o tri body. Potom sa úspešným trojkovým pokusom prezentoval Bílik a po koši Žiaka 160 sekúnd pred koncom zápasu bolo vyrovnané 73:73. Minútu a pol pred záverom minul spoza trojkového oblúka Sedmák, z následného protiútoku skóroval Kjellbom - 75:73.

Pokus Bílika potom zblokoval Gaddefors a šance Slovákov na víťazstvo sa definitívne rozplynuli. Najlepší strelec domácich Thomas Massamba sa potom nemýlil spoza čiary trestného hodu, premenil všetky štyri šestky a Švédi si už tesné víťazstvo udržali.