Mladí Slováci získali na úvod cenný bod

TASR
17.4.2014 21:16

Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov získala na svetovom šampionáte tejto vekovej kategórie vo Fínsku prvý bod. Rovesníkom z Ruska podľahla vo svojom úvodnom vystúpení 2:3 až po predĺžení, keď o víťazný gól sa postaral už v prvej minúte nadstaveného času Kirill Pilipenko.

Skóre stretnutia otvoril v 16. minúte Jevgenij Svečnikov. Mladí Slováci však ešte do konca prvej tretiny dokázali vyrovnať, keď využil presilovku 52 sekúnd pred sirénou Patrik Maier. Zverenci Antona Bartánusa následne zaskočili súpera na začiatku 37. minúty, keď sa individuálne počas vlastného oslabenia presadil Kristián Pospíšil. Dlho sa však z vedenia neradovali, už o 78 sekúnd využil pokračujúcu presilovku Kirill Pilipenko. Ten istý hráč napokon v 22. sekunde predĺženia rozhodol druhým gólom v dueli o zisku dvoch bodov pre Rusov.

Najbližšie sa mladí Slováci stretnú v piatok v dôležitom súboji o postup s Nemeckom, v základnej skupine ich potom čakajú ešte dva náročné zápasy - s Kanadou (20. apríla) a Švédskom (21. apríla).

MS hráčov do 18 rokov
A-skupina
Slovensko - Rusko 2:3 pp (1:1, 1:1, 0:0 - 0:1)
Góly: 20. Maier, 37. Pospíšil – 16. Svečnikov, 38. Pilipenko, 61. Pilipenko. Rozhodovali: Ansons (Lot.), Salonen (Fín.) - Jensen (Dán.), Waldejer (Nór.), vylúčení: 6:2, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0
Zostava SR: Húska - Maier, Černák, Moravčík, Jaroš, Romančík, Meliško, Grman, Koch – Paločko, Sukeľ, Milý – Hrušík, Halama, Ferleťák – Pospíšil, Bondra, Valent – Petráš, Klenko, Tatár

Anton Bartánus, tréner SR "18": "Bod s takým vyspelým súperom, akým je výber Ruska mimoriadne teší. Brali by sme ho pred zápasom a sme s ním spokojní aj po stretnutí, ktoré malo potrebnú kvalitu, rovnako aj veľké nasadenie i emócie. V hre našich chlapcov nechýbalo odhodlanie, osobná statočnosť, chlapci hrali  so srdcom. Nebolo by fér, keby som vyzdvihol výkon čo len jedného z nich. Všetci pristúpili k premiérovému vystúpeniu príkladne. Azda len veta k nasadeniu brankára Adama Húsku - našu dôveru nesklamal. Samotné stretnutie bolo vyrovnané, aj keď početnosť striel by mohla hovoriť o opaku. Súpera si pripísal veľa pokusov na Húsku v druhej tretine pri našich štyroch vylúčeniach, dvoch prinajmenej sporných. Rešpektujeme však verdikty rozhodcov, aj vylúčenie kapitána Erika Černáka v čase 58:25 min., hoci ním vyhodený puk so dostal do ochrannej siete po odraze od plexiskla. Verím, že naši mladí reprezentanti si dnešným výkonom proti veľkému súperovi upevnili sebavedomie pred dôležitým zápasom proti Nemecku a dajú mi v piatok dôvod na pochvalu. Dnes na to ešte nie je správny čas."

Dánsko - Fínsko 1:6 (0:3, 1:2, 0:1)
Góly: 22. Korsgaard - 5. Aho, 8. Rantanen, 9. Rantanen, 25. Moberg, 30. Rantanen, 52. Kapanen