Sagan aj Velits zhodnotili svoje účinkovanie na TdF

SITA TA3
22.7.2013 09:30

Dvaja najlepší slovenskí cyklisti zhodnotili svoje účinkovanie na najslávnejších cyklistických pretekoch sveta. Po troch týždňoch tvrdej práce obsadil Peter Velits napokon na Tour 2013 konečné 25. miesto, čo je jeho druhý najlepší výsledok kariéry. Peter Sagan obhájil zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže.

Sagan aj Velits zhodnotili svoje účinkovanie na TdF
SITA

Velits je s prácou spokojný, chýbal mu lepší výsledok

Slovenský cyklista Peter Velits nenastupoval na štart Tour de France s vysokými ambíciami. Na rozdiel od minulosti mal tentoraz pomáhať lídrom tímu a pracovať pre elitného šprintéra Marka Cavendisha a ašpiranta na biely dres pre najlepšieho mladého jazdca do 25 rokov Michala Kwiatkowského.

Po troch týždňoch tvrdej práce obsadil Peter Velits napokon na Tour 2013 konečné 25. miesto, čo je jeho druhý najlepší výsledok kariéry. Paradoxne, dopadol lepšie ako vlani, keď bol v tíme ašpirantom na celkové umiestnenie. Dvadsaťosemročný majster sveta do 23 rokov zo sezóny 2007 pri svojej premiére na TdF v roku 2008 skončil na 58. priečke, o rok neskôr bol 32., po zranení zo sezóny 2010 prišiel predvlani do cieľa v Paríži na 19. pozícii, minulý rok mu patrilo 27. miesto.

"Som poriadne unavený, ale po troch týždňoch už má toho každý dosť,“ začal svoje rozprávanie Peter Velits a pokračoval: "Keď si zoberiem do úvahy celú Tour, nie je to zlé. Vždy som hovoril, že je jedno, či človek skončí dvadsiatypiaty alebo tridsiaty. Nie je v tom žiaden rozdiel. Ak však prihliadnem na okolnosti, je to fajn výsledok. Nevypustil som žiadnu etapu, každú som išiel naplno.“

Po skončení Tour prevládajú v mysli dvadsaťosemročného Púchovčana pozitívne pocity. Jeho výsledok mohol byť lepší, keby ho v 2. etape manažéri nestiahli pomáhať dozadu Markovi Cavendishovi. Do cieľa prišiel so stratou 17 minút. Ak by ju nemal, mohol pomýšľať na najlepšiu dvadsiatku. "Som spokojný s tým, čo som urobil pre tím. Chýba mi však osobný dobrý výsledok. Jedenáste miesto zo šestnástej etapy neberiem do úvahy, lebo to nie je výsledok,“ tvrdil Peter Velits, ktorý si počas záverečnej etapy do Paríža pri prejazde okolo známej Eiffelovej veže premietol aj film posledných troch týždňov.

Tento rok oslavovala Tour jubileum, konal sa jej 100. ročník. Francúzi ju poňali veľkolepo, záver situovali v čase západu slnka a na Elyzejských poliach defilovali stovky legiend. "Neprišlo mi to, že by to bol jubilejný ročník. Asi však preto, že atmosféra je na Tour vždy rovnaká - úžasne veľká a špeciálna. Ten záver pretekov v Alpách však bol tvrdý. Bolo to cítiť aj v pelotóne, všetci toho mali skutočne dosť,“ uzavrel Peter Velits.

Sagan môže dosiahnuť veľa, momentálne na to nemyslí

V cieli mal z úspechu veľkú radosť, oslavoval celý tím Cannondale. Aj keď sa hovorí, že obhájiť je ťažšie ako niečo prvýkrát získať, Sagan tvrdí opak: "Myslím si, že tento rok to bolo trochu jednoduchšie. Vlani sme mali tím najmä pre Nibaliho, teraz pre mňa, ľahšie sa situácia kontrolovala,“ uviedol Peter Sagan.

Dvadsaťtriročný jazdec tímu Cannondale nezačal 100. ročník Tour de France najlepšie. Hneď v úvodnej etape mal pád a jeho plány obhájiť zelený dres dostali menšiu trhlinu. Zranil si vtedy chrbát i stehno a pár dní mu trvalo, kým sa na bicykli opäť úplne našiel. Na Korzike však zaváhali aj jeho najväčší súperi Mark Cavendish a André Greipel.

O zisku dresu rozhodol majster SR prakticky v siedmej etape, keď s pomocou tímu roztrhal pelotón a potom už iba kontroloval veľký náskok. V konečnom účtovaní zdolal o úctyhodných 97 bodov. "Prvý deň som mal smolu. Spadol som, zdravotné problémy sa so mnou ťahali dlhšie, necítil som sa dobre. Ešte aj teraz mám pamiatku po tom páde,“ ukazoval Peter Sagan na odreninu na ruke a potom pokračoval: "Po páde sa mi to zdalo byť náročnejšie obhájiť. Greipel však odtrhol prehadzovač, Cavendish sa nedostal na bodované miesto a zrazu sa z toho stala hra, keďže sme boli všetci na nule. Po siedmich dňoch som mal zrazu veľký náskok a mali sme všetko pod kontrolou.“

Práve siedma etapa do Albi bola z hľadiska vývoja súťaže o zelený dres kľúčovou. Cannondale roztrhal pelotón a Sagan dosiahol jediné víťazstvo na Tour 2013. Rodák zo Žiliny sa počas celých pretekov pohyboval v popredí pelotónu a kontroloval si najmä šprintérov.

V horských etapách mu nerobilo problém po menších kopcoch udržať sa medzi najlepšími vpredu a potom získať dôležité body. V dojazdoch rovinatých etáp vždy bojoval o víťazstvo. "Práve to bolo dôležité, že som bol vpredu so šprintérmi a nestrácal v súbojoch s nimi veľa bodov. Po páde som mal menšiu krízu, neboli to pre mňa jednoduché etapy,“ doplnil Peter Sagan. 

Na dojazd v Paríži sa veľmi tešil. Zisk zeleného dresu potvrdil v sobotňajšej etape v okolé Annecy, posledné kilometre mohol absolvovať uvoľnene. Napokon však v závere bojoval o etapový vavrín a pásku prešiel na 4. mieste.

"Teším sa, že je už koniec pretekov. Posledné dni som mal toho plné zuby, teraz v cieli už prišlo veľké uvoľnenie. Tohtoročnú Tour hodnotím pozitívne. Mali sme cieľ získať zelený dres a to sa nám podarilo. Vlani som síce vyhral tri etapy, tento rok iba jednu, ale je to v poriadku. Dôležité bolo tričko. Teraz to bol iný typ pretekov, jazdilo sa inak. Nedá sa to porovnávať,“ tvrdil Peter Sagan.


Vzhľadom na svoj vek môže pomýšľať ešte na množstvo úspechov na Tour de France a podľa mnohých by mohol prekonať rekord Erika Zabela v počte víťazstiev v súťaži o zelený dres. Nemec ich mal počas kariéry na konte šesť. Sagan ich má zatiaľ dva a ďalšie môže v budúcnosti získať.

V porovnaní s inými šprintérmi je jeho výhodou, že dokáže zabodovať aj v náročnejších etapách."Momentálne nechcem na to myslieť, koľko by som mohol vyhrať bodovacích súťaží na Tour. Nechajme to tak, uvidím za pár rokov, kde budem,“ dodal skromne Sagan.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok