Katalóg bude ponúkať verejným obstarávateľom slovenské potraviny

Kvalitnejšie a lacnejšie potraviny pre školy či nemocnice, ako aj podpora lokálnych výrobcov. Ministerstvo pôdohospodárstva spustilo prípravné práce na Národnom potravinovom katalógu. Slovenskí potravinári návrh podporujú a zároveň priniesli aj viacero podnetov. Národný potravinový katalóg bude ponúkať verejným obstarávateľom čerstvé, prevažne lokálne produkty v prísne kontrolovanej kvalite.

Zrušenie Mečiarových amnestií nepodporuje ústavnoprávny výbor

Zrušenie Mečiarových amnestií bude zrejme opäť neúspešné. Autor zmeny ústavy Ján Budaj ju bol obhajovať pred poslancami ústavnoprávneho výboru. A hoci naprieč politickým spektrom panuje zhoda, že amnestie boli amorálne, vo výbore ich zrušenie nenašlo dostatočnú podporu. Tento nesúhlas sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou prejaví aj v hlasovaní celého parlamentu.

Vodca Gambie prenechal miesto novému prezidentovi, krízu odvrátili

Dlhoročný vodca Gambie Yahya Jammeh odletel z krajiny po tom, čo odstúpil pod tlakom členov Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov, ktorí pod záštitou OSN v Gambii od štvrtka vojensky intervenovali. Cieľom bolo prinútiť Jammeha uznať jeho prehru v decembrových voľbách.

Pred polstoročím vybojovali hádzanári Československa svetové zlato

Pred päťdesiatimi rokmi, presne 21. januára 1967, získali hádzanári Československa na svetovom šampionáte vo Švédsku zlaté medaily. V zlatom tíme trénera Koniga sa o historický úspech pričinili štyria Slováci, z ktorých dnes žijú len dvaja - Rudolf Horváth a hádzanár storočia - Anton Frolo.

Integrovanie miestnej štátnej správy ušetrilo Slovensku milióny eur

Reformu ESO, čiže efektívnu, spoľahlivú a otvorenú verejnú správu spustil rezort vnútra už v roku 2012. V rámci nej sa integrovala miestna štátna správa. Úrady sa zrušili a agenda sa presunula do 72. okresných úradov po celom Slovensku. Najväčšie klientske centrum rezort otvoril vlani v Bratislave. Čakacie lehoty sa skrátili a štát ušetril milióny eur.

V Davose varovali pred rastúcou nerovnosťou príjmov a blahobytu

Výročné zasadnutie Svetového ekonomického fóra v Davose sa skončilo. Zo Švajčiarska zaznelo aj posolstvo novej štúdie fóra. Hovorí sa v nej, že rastúca nerovnosť príjmov a blahobytu, rovnako ako spoločenská polarizácia sú najväčším rizikom pre svetovú ekonomiku.

Nezamestnanosť na Slovensku na konci roka klesla na úroveň 8,76 %

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v decembri 2016 dosiahla hodnotu 8,76 %. Medzimesačne sa znížila o 0,02 percentuálneho bodu, medziročne klesla o 1,87 p. b. Informoval o tom generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič za účasti ministra práce Jána Richtera.

Umelecký vedúci a choreograf Lúčnice Štefan Nosáľ sa dožíva jubilea

Umelecký vedúci a choreograf Lúčnice Štefan Nosáľ sa dožíva významného životného jubilea. Najbližší spolupracovníci mu v deň jeho 90 narodenín, pripravili oslavu v priestoroch klubu Lúčnica. Medzi hosťami nechýbali členovia súboru, jeho najbližší kolegovia, podporovatelia, či priatelia.