Skončia školu a nikto ich nechce, pomôcť môže duálne vzdelávanie

Iba 4 tisíc absolventov stredných odborných škôl nájde každý rok uplatnenie vo svojom odbore. Naopak 75 percent z nich to šťastie nemá. V systéme vzdelávania teda niečo nie je v poriadku. Ambíciu napraviť to mala myšlienka takzvaného duálneho vzdelávania. Podstatou je, že stredoškoláci už v posledných ročníkoch svojho štúdia naberajú skúsenosti priamo u svojho budúceho zamestnávateľa. Duálne vzdelávanie si však zatiaľ osvojilo len 51 stredných škôl.

Vranovský priemyselný park má nádej, záujem prejavili viaceré firmy

Po ôsmich rokoch bezradnosti sa zrejme dočkajú investorov aj vo Vranove nad Topľou. O priemyselný park Ferovo sa zaujímajú štyri firmy. Pomohol tomu vraj aj akčný plán okresu, ktorý má jednu z najvyšších nezamestnaností. Poslanci už odsúhlasili jednu nájomnú zmluvu a schválili ďalšie tri zámery investorov. Veria, že sa nezopakujú prípady dvoch veľkých investorov, ktorí svoje plány napokon neuskutočnili.

Na Záhorí zachraňoval bod pre Senicu stopér Březina

Futbalisti Senice čakajú na plný bodový zápis v najvyššej slovenskej súťaži už trinásť zápasov. "Záhoráci" v sobotňajšom dueli 18. kola Fortuna ligy hrali nerozhodne s Dunajskou Stredou 1:1, keď remízu zachraňoval v 79. min český stopér David Březina.

Pozrite si dychberúci záber z tréningu basketbalistiek Slovana

Zábery z tréningov sa len sporadicky dostanú až k divákom. No ak sa podarí kúsok, na ktorý štvorica potrebovala 45 minút, bol by hriech neukázať ho verejnosti. Kadetky basketbalového Slovana spolu s trénerom Richardom Kamenským dostali zaujímavý nápad.

Naše hádzanárky bojovali ako levice, s favoritom remizovali

Slovenské hádzanárky obsadili na turnaji štyroch krajín v brazílskom Beléme druhé miesto. V priamom súboji o prvenstvo remizovali v sobotu s Brazíliou 21:21 a pri rovnosti bodov s domácou reprezentáciou rozhodlo v ich neprospech horšie skóre.

Za tankovanie zaplatíme viac, ťažba ropy sa má zredukovať

Cena ropy na svetových trhoch v uplynulých dňoch prudko rastie. Len za tri dni stúpla o dvanásť percent. Členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu sa totiž podarilo dohodnúť na znížení jej produkcie. Odborníci ale neočakávajú, že rast ceny čierneho zlata bude pokračovať dlhodobo. Vodiči aj napriek tomu musia rátať so zdražením pohonných látok.

Nový rozpočet môže znížiť nezamestnanosť, podporí mladých

Ministerstvo práce má spomedzi všetkých rezortov druhý najvyšší rozpočet na budúci rok. Peniaze plánuje využiť na politiku zamestnanosti, zvýšené rodinné dávky či dôchodky, ktoré tiež od januára stúpnu. Podľa opozície sa ale tieto peniaze nevyužívajú efektívne.

Zmrzlina ako liek na dlhovekosť? Podľa odborníkov je to možné

Zmrzlina môže predlžovať život. Najlepšia je na tento účel čokoládová, oriešková či zmrzlina zo zeleného čaju. S týmto tvrdením prišiel Valerio Sanguigno, kardiológ z rímskej univerzity Tor Vergata, ktorý si nechal patentovať tento výnimočný koncentrát antioxidantov.

Inteligentné mestá vyriešia viacero globálnych problémov

Rastúca populácia, klimatické zmeny, energetická náročnosť či kolabujúca doprava. To sú len niektoré z výziev, ktorým čelia mestá. Preto si už nevyberajú, či budú inteligentné, lebo je to nutnosť. Celosvetovo sa využívajú nové technológie, ktoré zvyšujú ich efektivitu.